Jesienne smaki czyli chleb żytni z kaszą gryczaną i orzechami włoskimi

Jesienne smaki czyli chleb żytni z kaszą gryczaną i orzechami włoskimi

Wraz z nastaniem listopadowych chłodów przychodzi czas na bardziej sycący i pożywny chleb. Dziś nietypowa propozycja – chleb żytni z kaszą gryczaną i orzechami włoskimi. To może być ciekawy pomysł dla osób szukających zdrowszej alternatywy dla jasnego, pszennego pieczywa, które kusi w piekarniach i na sklepowych półkach. Taki chleb może zainteresować zwłaszcza diabetyków, ponieważ gryka ma niższy indeks glikemiczny niż mąka pszenna czy żytnia.

O przepisie

Receptura pochodzi z książki Piotra Kucharskiego „Chleb. Domowa piekarnia” (skróciłam tylko czas wstępnej fermentacji). Jest to chleb w 100% żytni – mamy tu mieszankę mąk żytnich: jasnej chlebowej i razowej. Do jego przygotowania potrzebna będzie także kasza gryczana. Dobrze jest ugotować ją kilka godzin wcześniej, ponieważ w momencie przygotowywania ciasta powinna być całkowicie wystudzona, a nawet schłodzona. Do tego porządna porcja orzechów włoskich, odrobina miodu i… pyszny, jesienny chleb gotowy!


Chleb żytni z kaszą gryczaną i orzechami włoskimi – przepis

Proporcje na 2 foremki keksówki o wym. 10 x 30 cm

Zaczyn:
  • 60 g startera zakwasu
  • 200 g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 180 g wody

Wszystkie składniki na zaczyn wymieszaj w misce, a następnie przykryj mokrą ściereczką lub folią spożywczą i odstaw na około 8 – 12 godzin w temperaturze pokojowej.

Ciasto właściwe:
  • 300 g ugotowanej kaszy gryczanej (około 100 g suchej kaszy)
  • 100 g mąki żytniej razowej typ 2000
  • 500 g mąki żytniej chlebowej typ 720
  • 100 g orzechów włoskich
  • 500 g wody
  • 1 łyżeczka miodu gryczanego
  • 2 łyżeczki soli

Co najmniej kilka godzin przed przygotowywaniem ciasta ugotuj kaszę gryczaną zgodnie z opisem na opakowaniu. Kasza po ugotowaniu powinna całkowicie wystygnąć (dobrze jest włożyć ją nawet do lodówki).

Z przygotowanego wcześniej, dojrzałego zaczynu odejmij przynajmniej 60 g jako starter zakwasu do następnego pieczenia. Do reszty zaczynu dodaj wszystkie składniki ciasta właściwego, czyli oba rodzaje mąki, ugotowaną i ostudzoną kaszę, orzechy, wodę, sól oraz miód. Wymieszaj wszystko łyżką do połączenia składników i wyrób krótko ręką. Odstaw na 1 godzinę do pierwszego wyrastania, a następnie przełóż do dwóch foremek keksówek o wymiarach 10 x 30 cm wysmarowanych oliwą bądź wyłożonych papierem. Wilgotną dłonią lub łyżką wyrównaj powierzchnię, a potem przykryj folią spożywczą lub ściereczką i odstaw do wyrośnięcia na kilka godzin (około 4 5h). Chleby są wyrośnięte, gdy sięgają do brzegów formy albo lekko ponad. Czas wyrastania zależy od panujących w Twojej kuchni warunków.

Pieczenie:

Nagrzej piekarnik do 220°C, a następnie natnij chleby żyletką lub ostrym nożem i włóż obie foremki do zaparowanego piekarnika. Piecz przez około 45 – 50 minut. Po tym czasie wyjmij bochenki z piekarnika, wyciągnij od razu z foremek i sprawdź czy są wypieczone (gdy popukasz od spodu powinny dawać głuchy dźwięk). Odstaw je na kratce do całkowitego wystygnięcia. Pamiętaj, że pieczywo tego typu nadaje się do krojenia po około 24 godzinach od upieczenia.

Zapraszam również do zapoznania się z innymi przepisami na chleby na zakwasie.

chleb żytni z kaszą gryczaną i orzechami włoskimi 2



4 thoughts on “Jesienne smaki czyli chleb żytni z kaszą gryczaną i orzechami włoskimi”

    • Dzień dobry, to zależy w jakim stadium jest Pani zakwas i kiedy go Pani dokarmiała. Zakwas, który dodajemy do chleba, powinien być zawsze w szczycie aktywności. Jeśli więc ma Pani taką ilość zakwasu, ale trzyma go Pani w lodówce i był dokarmiany kilka dni temu, to z pewnością się nie nadaje. Takie nadmiarowe ilości przefermentowanego zakwasu można wykorzystać np. do krakersów na zakwasie, które znajdzie Pani na moim blogu. W przypadku wypieku chleba myślę, że bezpieczniej jest przygotować zaczyn zgodnie z przepisem. Pozdrawiam

  • Dziekuje z przepis dla mine jeden z ulubionych,chocaz , przerobilem wielszosc z tej strong. Bardzo polecam.ps .dodalem 2 łyzeczki melasy dla lepszego koloru.Uwielbiam zapach pieczonego chleba na zalkwasie ktorego glowniie uzywam.Dziekuje I czekam na nowe receptury

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *