Słodki chlebek dyniowy na zakwasie
To ostatnie dni astronomicznej jesieni – dobry czas, by jeszcze skorzystać z dyni. Po klasycznym chlebie dyniowym, który upiekłam w listopadzie, miałam ochotę na kolejny wypiek wzbogacony o to wdzięczne, żółte warzywo. Tym razem chodziło za mną coś słodkiego. Dziś zaproponuję Wam zatem słodki chlebek dyniowy na zakwasie.
O przepisie
Inspiracją był dla mnie przepis na Pumpkin Soft Sourdough Braed ze strony www.bakewithpaws.com. Zmieniłam nieco podane ilości i proporcje, by dostosować recepturę do moich potrzeb. Zwiększyłam nieznacznie ilość cukru, ponieważ chciałam, by był to wypiek typowo deserowy, „do kawy”, a nie po prostu chleb (wciąż jest to jednak niewielka ilość cukru, więc chlebek jest delikatnie słodki). Bazą przepisu jest jasna mąka pszenna chlebowa (sprawdzi się większość mąk pszennych w zakresie od 550 do 750). Chlebek spulchniony jest wyłącznie naturalnym zakwasem, który doskonale sprawdza się przy słodkich wypiekach (zobacz inne moje przepisy tego typu, czyli drożdżówki na zakwasie z rabarbarem oraz ciasto na zakwasie ze śliwkami). Chlebek jest wyborny, zwłaszcza na świeżo, kiedy jest jeszcze ciepły – mięciutki, delikatny i intensywnie żółty. Sprawdzi się doskonale jako drugie śniadanie bądź podwieczorek, zwłaszcza dla dzieci. Przepis wypróbowałam już kilkakrotnie, więc jest sprawdzony. Polecam!
SŁODKI CHLEBEK DYNIOWY NA ZAKWASIE – PRZEPIS
Proporcje na 1 foremkę o długości 30cm
ZACZYN:
- 2 łyżki aktywnego zakwasu (30 g)
- 70 g mąki pszennej typ 650
- 70 g wody
Wszystkie składniki na zaczyn wymieszaj w misce, przykryj i odstaw na około 12 godzin w temperaturze pokojowej.
CIASTO WŁAŚCIWE:
- 400 g mąki pszennej typ 650
- 220 g puree z dyni*
- 50 g brązowego cukru
- 50 g miękkiego masła
- 70 – 90 g mleka
- szczypta soli
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Najpierw połącz zaczyn i wszystkie składniki ciasta właściwego z wyjątkiem masła. Ilość mleka jest uzależniona od wilgotności puree z dyni. Zacznij od dodania 70 g mleka, wymieszaj składniki łyżką i oceń konsystencję – masa powinna być dość zwarta ale nie za gęsta. Jeśli trudno Ci wymieszać składniki, dodaj resztę mleka. Wyrabiaj ciasto ręką, a po około 2 minutach wyrabiania zacznij partiami dodawać masło. Po dodaniu całego masła wyrabiaj jeszcze przez kilka minut. Łączny czas wyrabiania powinien wynosić co najmniej 12-15 minut. Następnie odstaw ciasto pod przykryciem do pierwszego wyrastania na około 1 godzinę. Po tym czasie wyłóż ciasto na obsypaną mąką stolnicę i podziel na 3 równe porcje. Każdą z porcji rozciągnij na podłużny placuszek, zawiń 1/3 ciasta na środek najpierw z prawej strony, a potem z lewej strony, po czym zwiń w rulon (patrz zdjęcia poniżej).
*Dynię należy pokroić na większe kawałki, usunąć pestki, a następnie upiec razem ze skórą w temperaturze 180°C (około 1 h). Po upieczeniu i ostudzeniu odciąć skórę, odważyć odpowiednią ilość i zmiksować na papkę za pomocą blendera.
Wyrastanie:
Trzy zwinięte kawałki ciasta przełóż do podłużnej foremki wysmarowanej masłem. Następnie przykryj i odstaw do wyrastania na conajmniej 4 – 5 godzin. Czas wyrastania zależy od panujących w kuchni warunków. W chłodny dzień polecam włożyć ciasto do piekarnika z włączonym światełkiem. Ciasto jest gotowe do pieczenia, jeśli wyraźnie przyrośnie (mniej więcej do brzegów foremki).
Pieczenie:
Nagrzej piekarnik do 180°C. Wyrośnięte ciasto posmaruj z wierzchu roztrzepanym jajkiem. Następnie włóż je do piekarnika i piecz przez około 50 minut (przed wyjęciem wykonaj test „suchego patyczka”).
Zapraszam również do zapoznania się z przepisami na chleby.