Krakersy na zakwasie
Karnawał trwa. Gdy czasy nie sprzyjają wielkim balom i całonocnym imprezom, jedyne co nam pozostaje to kameralne spotkania w gronie znajomych przy lampce wina lub, jeśli ktoś woli, butelce piwa. Przy takiej okazji nie może jednak zabraknąć słonych przekąsek. Zamiast sklepowych chipsów i chrupek zaproponuję Wam dziś krakersy pełnoziarniste na zakwasie.
O przepisie
Inspiracją była dla mnie receptura ze strony King Arthur Baking. W oryginale jest to przepis wykorzystujący nadmiar zakwasu, który powstaje przy prowadzeniu kultury zakwasowej w taki sposób, że codziennie się ją dokarmia. Autor podaje, że ma to być zakwas przefermentowany i niedokarmiony świeżą porcją mąki. Jako że sama przechowuję niewielką porcję kultury starterowej w lodówce i nie mam aż takiej ilości nadprogramowego zakwasu, do zrobienia krakersów musiałam nastawiłam dzień wcześniej normalny zaczyn (zakwas). Tak też podaję przepis. Zakładam bowiem, że niektórzy, podobnie jak i ja, chcieliby upiec krakersy nie dysponując nadmiarem zakwasu.
W oryginalnym przepisie do samego ciasta dodano 2 łyżki ziół, zaś z wierzchu obsypano krakersy tylko solą. Taka klasyczna wersja jest jak najbardziej godna wypróbowania. Ja zrezygnowałam z ziół, a wierzch posypałam ulubionymi ziarnami (słonecznik, pestki dyni, chia) oraz gruboziarnistą solą himalajską. Myślę, że dodatki możemy dostosować do swoich upodobań.
Krakersy świetnie pasują do lekkich alkoholi typu wino czy piwo. Można podać je jako dodatek do sałatki czy serów oraz z wszelkiego typu dipami. Myślę, że mogą się też sprawdzić jako chrupiąca przekąska dla dzieci – w tym przypadku warto oczywiście ograniczyć ilość soli z wierzchu.
KRAKERSY NA ZAKWASIE – PRZEPIS
Proporcje na 2 blachy krakersów
ZACZYN (ZAKWAS):
- 150 g mąki pszennej pełnoziarnistej
- 150 g wody
- 40 g startera zakwasu
Wszystkie składniki wymieszaj w misce. Przykryj mokrą ściereczką i odstaw na około 10-14 godzin w temperaturze pokojowej. Jeśli masz około 300 g przefermentowanego zakwasu powstałego z dokarmiania kultury zakwasowej możesz od razu przystąpić do przygotowania ciasta właściwego.
CIASTO WŁAŚCIWE:
- 150 g mąki pszennej chlebowej lub pełnoziarnistej
- 80 g masła w temperaturze pokojowej
- pół łyżeczki soli
DODATKOWO:
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 2 – 3 łyżki ulubionych ziaren
- gruboziarnista sól
Najpierw połącz w misce zakwas (około 300 g) i wszystkie składniki na ciasto właściwe. Następnie zagnieć zwarte ciasto (powinno przypominać niemal ciasto kruche).
Odstaw do lodówki na minimum 30 minut.
Przygotowanie:
Ciasto podziel na 2 części. Każdą nich rozwałkuj na obsypanej mąką stolnicy na cienki placek. Następnie przenieś na papier do pieczenia i rozwałkuj jeszcze bardziej tak, by placuszek był możliwie jak najcieńszy (1-2 mm). Za pomocą pędzelka posmaruj wierzch oliwą z oliwek. Wytnij dowolne kształty nożem lub radełkiem do pizzy. Posyp ziarnami i gruboziarnistą solą wedle upodobania. Dłońmi dociśnij dodatki do ciasta.
Pieczenie:
Nagrzej piekarnik do 175°C. Papier z przygotowanymi krakersami przenieś na blachę, następnie włóż do piekarnika i piecz każdą partię przez około 20-25 minut aż do zrumienienia.
Zapraszam również do zapoznania się z przepisami na chleby.
Wspaniały przepis! Na bank wyproboje przy najbliższej imprezie!
Świetne, robiłam już kolejny raz. z sezamem, słonecznikiem, dynią, solą. za drugim razem ziarna wymieszałam od razu z ciastem i tak lepiej się wszystko trzymalo. świetny dodatek do hummusu. Dziękuję za kolejny przepis ?
Cieszę się, przepis się sprawdził ?
Pyszne! Właśnie robię 3-ci raz. Tym razem z sezamem, ale kusi mnie też wersja z makiem 😉 Ziarna dodaje od razu do ciasta. Dziękuję za przepis i pozdrawiam ciepło.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
super przepis ❤️ dzisiaj robię drugi raz, bardzo wciągają
Cieszę się że smakują😉